PPA kontrakty jsou trendem posledních let. Přináší možnost pořízení vlastní FVE, pokud firmy nechtějí nebo nemohou investovat do výstavby. Zatímco v zahraničí roste počet projektů financovaných formou PPA, v ČR si k nim firmy stále cestu hledají. Jaké jsou výhody a rizika PPA? Vyplatí se dlouhodobý závazek a slibovaná úspora za energie?
Cesta k zelené elektřině
Firmy stále více přemýšlejí o tom, jak může být nákup elektrické energie ekologičtější, levnější a efektivnější. Z toho důvodu vytváří komplexní ESG strategie, které definují, jaké aspekty musí mateřské a dceřiné společnosti naplňovat. Součástí strategie často bývá povinnost odebírat část elektrické energie z obnovitelného zdroje.
Udržitelnost a odpovědnost za životní prostředí se stávají důležitou součástí strategie firem. Podle studie KPMG 74 ze 100 obratově největších českých firem zveřejňuje informace o ESG aspektech svého podnikání. Celosvětově tak činí 79 společností ze 100.
Rozvoj solární energie v Česku je znatelný. Provozovatelé distribučních soustav aktuálně evidují žádosti o novou FVE, resp. smlouvy o připojení na úrovni téměř 19 GW, což je výkon, který je aktuálně připojen do soustavy ČR.
Výstavbě FVE brání technické a administrativní překážky
Výstavba větší fotovoltaické elektrárny, zajišťující elektrickou energii pro výrobní podnik, znamená investici v řádech milionů korun. Náklady zvyšují také nutné stavební úpravy často spojené s nevyhovující statikou objektu nebo nevhodnou střešní krytinou.
Kromě technických překážek se firmy často potýkají i s administrativními a regulačními překážkami. Z důvodu velkého zájmu o připojení do sítě VN zamítají distribuční společnosti některé žádosti o připojení.
ČEZ Distribuce spouští tzv. interaktivní mapy. Ty mají pomoci žadatelům, kteří chtějí žádat o připojení výroben elektřiny nad 100 kW. V aplikaci si mohou jednoduše ověřit, jestli bude jejich žádost schválena a FVE připojena.
Proč zvážit PPA kontrakt?
PPA neboli Power Purchase Agreement je dlouhodobá smlouva s fixní cenou za elektrickou energii. Firma uzavře dlouhodobý kontrakt s dodavatelem elektrické energie. Dodavatel na vlastní náklady vybuduje a provozuje fotovoltaickou elektrárnu a dodává odběrateli zelenou elektřinu.
Kompletní investici, realizaci a provoz hradí dodavatel a odběratel odebírá elektrickou energii z obnovitelného zdroje za předem stanovenou cenu. V průměru bývají kontrakty uzavírány na 15–25 let.
V případě PPA smluv lze zvolit mezi tzv. virtuálními nebo fyzickými smlouvami (virtuální PPA nebo fyzické PPA). V současné chvíli převládají virtuální PPA smlouvy nad fyzickými.
Virtuální PPA smlouvy
Odběratel nakoupí elektřinu od obchodníka s elektřinou za tržní cenu. PPA smlouva určuje, za jakou cenu odběratel od dodavatele elektrickou energii nakoupí.
V případě, že je tržní cena vyšší než stanovená ve smlouvě, zaplatí odběratel dodavateli rozdíl mezi spotovou cenou elektřiny a cenou ujednanou ve smlouvě.
V případě, že je tržní cena elektřiny nižší než cena ujednaná ve smlouvě, zaplatí odběratel výrobci rozdíl mezi sjednanou a spotovou cenou elektřiny.
Fyzické PPA smlouvy
U fyzických PPA smluv se dodávka elektřiny uskutečňuje přímým vedením elektřiny z energetického zařízení výrobce k odběrateli, kdy výrobna elektřiny bývá často umístěna přímo v provozovně odběratele nebo v její blízkosti.
Cena elektřiny může být sjednána pevnou částkou, bez ohledu na vývoj ceny elektřiny na trhu. Přebytečná elektřina pak může být dále prodána obchodníkovi s elektřinou.
Jak si stojí PPA v zahraničí?
V zahraničí je tento způsob zajištění zelené elektřiny oblíbený. Společnost PEXAPARK, monitorující PPA projekty v Evropě uvádí, že 51 % z celkových 16,2 GW instalovaného výkonu připadají Německu a Španělsku.
V roce 2023 bylo v zahraničí uzavřeno 272 PPA kontraktů. To znamená 65% nárůst oproti roku 2022. Česká republika zatím vykazuje pouze pár projektů realizovaných PPA smlouvami. Jejich počet však každým rokem stoupá.
Příklady korporátních PPA v ČR
První korporátní PPA smlouvu v České republice mezi sebou uzavřeli Ambient Energy jako dodavatel a ŠKO-ENERGO jako odběratel. Společně podepsali v roce 2021 kontrakt v délce 20 let a hodnotě přesahující 1 miliardu korun. Roční výroba elektrické energie z větrných turbín predikuje 26,3 GWh.
Dalším z příkladů dobré praxe je největší průmyslový PPA projekt v ČR na bázi FVE realizovaný pro Vitesco Technologies. Jedná o tzv. on-site PPA projekt, kdy dodavatel nainstaluje a provozuje zařízení, které vyrábí elektřinu, přímo na místě odběratele.
PPA projekt realizovala společnost Vitesco Technologies se společností SUNNYWATT GROUP a.s. Realizace PPA projektu jim zajistila 293,1 MWh zelené energie a ušetřili 136,6 tCO2 za rok.
V jihočeském Dyníně postaví nadnárodní společnost Enery fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 37 MWp a bude po dobu 10 let dodávat elektřinu společnosti Benteler.
Komu se PPA vyplatí?
Korporátní PPA smlouvy (cPPA) jsou ideálním řešením pro firmy, které spotřebují řádově desítky GWh elektřiny za rok. Firmám přináší výraznou úsporu cen elektřiny a rozdíly mohou dosahovat až několik desítek procent.
Studie PwC Česká republika udává, že pro 1. čtvrtletí roku 2023 se odhadovaná úspora na nákup elektřiny formou smlouvy cPPA pohybuje kolem 22 %. To je další významný argument, který pomůže firmám při rozhodování, jakou formou zelenou elektrickou energii zaplatit.
Článek vyšel v časopise TZB Haus technik v čísle 3/2024.
Použité zdroje:
2) O energetice (https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/cr-uzavren-vubec-prvni-korporatni-ppa-kontrakt-elektrinu-oze)
3) TZB Info (https://oze.tzb-info.cz/20508-podpora-vyroby-elektriny-z-oze-prostrednictvim-power-purchase-agreements)
4) Pexapark (https://pexapark.com/european-ppa-market/)
5) Zelená transformace (https://zelenatransformace.cz/priklady-dobre-praxe/nejvetsi-prumyslovy-ppa-fve-vitesco-technologies/)
7) ČEZ Distribuce (https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-vyrobce/volna-distribucni-kapacita-pro-pripojovani-vyroben/zobrazeni-mapy-pro-vyrobny-nn)
8) Obnovitelně.cz (https://www.obnovitelne.cz/clanek/3258/prvni-vlastovka-ppa-solarniho-byznysu-v-cesku-desetileta-smlouva-umozni-vystavbu-37megawattove-elektrarny)